Списание ПЕРФЕКТА – ИЗИСКАН ПОДАРЪК ЗА ВСЯКА ЖЕНА!

В новия брой:
Червилото – красота и комфорт за устните
От Нефертити до Max Factor
Интимната козметика – здраве и хармония
Козметика за мъже – метросексуалният мъж
Борба с бръчките – сухата кожа е по-уязвима
Умеете ли да празнувате – изберете подарък според зодията
Специално интервю с Евгения Живкова
Шанс да спечелите много награди

на корицата:
първо място във фотоконкурса на L`Oreal Professionnel
прическа: Станислав Гайтанджиев, салон MG
фотография и грим: Лиляна Петкова

Червилото - красота и комфорт за устните

Оцветените устни правят женското лице по-изразително, придават му по-елегантен вид. С подходящо подбрания оттенък то изглежда по-свежо и по-младо, а избирайки умело цвета, жената създава свой неповторим стил и излъчване. Някои харесват червило, което прави устните им просто игриво проблясващи, други виждат символа на истинската елегантност в наситения цвят.

Червилото е много повече от сполучлив и подходящ цвят
То отдавна вече не е само декоративен козметичен продукт. Червилото с високо качество трябва да осигурява на устните максимален комфорт, без да предизвиква усещане за лепкавост и в същото време да не ги изсушава, да не дразни нежната им кожа и да не причинява белене или неприятни усещания като парене и пощипване. Освен това трябва да се нанася леко, да се разпределя равномерно по устните, а цветът и блясъкът му да се съхраняват минимум два часа.

В основния състав на червилото почти винаги присъстват масла (рициново или от авокадо), оцветители (основно синтетични), ланолин. Свойствата на всяко червило се определят от пропорциите на тези съставни части. Матовите червила имат по-висок процент оцветители, затова добре покриват устните и са по-трайни. В блясъка за устни оцветителите са по-малко, а маслата – повече. Затова той е блестящ и прозрачен. Моливът за устни се състои от пресовано червило с високо съдържание на оцветяващо вещество.

Един от най-важните показатели за качеството на червилото, както и за другите продукти на декоративната козметика, е текстурата. Това е сборно понятие, което отразява няколко параметри – консистенция, лепкавост, плътност, потребителски свойства. Ако се каже “крем с прекрасна текстура”, веднага става ясно, че продуктът заслужава висока оценка. Определението “блестяща мека текстура” не поражда съмнения в това, че става дума за меко червило, което придава ефект на привлекателно блестящи устни. Добрата текстура всъщност е изящна комбинация от съвременни рецептури и производство с високи технологии.

Овлажняващи, подхранващи, с витамини, с UV филтри, с добавки, подпомагащи заздравяването на рани, матови, седефени, трайни, свръхтрайни, течни... Рецептурата зависи от предназначението, но във всеки случай червилото от висока класа е сложна композиция от восък, масла, синтетични и полусинтетични добавки, силикон, активни вещества и цяла гама компоненти за поддържане на кожата – витамини, овлажняващи комплекси, защитни филтри. Парафинът, който се втечнява при повишаване на температурата и предизвиква ненавижданото от всички жени смачкване на устните, днес е изместен от екзотични восъци. Вазелинът с неговото свойство да образува леплив слой, който бързо се хлъзга по повърхността на устните, е заменен от полусинтетични производни – етери на мастните киселини. Те позволяват на червилото да “ляга” леко и да влиза в тесен контакт с кожата на устните, и за разлика от вазелина, не повишават чувствителността на кожата към UV лъчите.

Пигментите са още едно постижение на съвременното качествено червило. С помощта на специални технологии те се превръщат в микронизирани структури – много малки частици с размери до стотни части от микрона. Лесно се въвеждат в масата на червилото и се разпределят равномерно. За устните тези стотни частици от микрона означават абсолютно еднороден цвят и червило, което е меко, но не се разтича. Именно заради мекотата си подобно червило изисква виртуозна техника на опаковане, а пигментите му преминават същите тестове, на които са подложени и пигментите за хранителната промишленост.

Друг актуален вариант са микронизираните пигменти, затворени в специални капсули. Когато червилото се нанася на устните, тези капсули се пукат и освобождават цвета. Тези, които не са се спукали веднага, правят това постепенно. Без да подозираме това, ние сами им помагаме стискайки и разтваряйки устни в процеса на разговор. В резултат цветът не само не избледнява през целия ден, но става дори още по-ярък.

Навлизайки във всекидневния живот, принципът на микрокапсулация направи истински бум. Капсулата е вид контейнер, в който може да се сложи не само оцветяващо, но и ароматизиращо вещество. Дамско бельо, носни кърпички и какво ли още не – в маса обикновени предмети днес се крият мънички капсули, които се отварят в момента, в който дори без да забелязваме, ги притиснем.

Тези, които предпочитат седефено червило, със сигурност са имали възможността да се убедят, че колкото е по-седефено, толкова повече са неприятностите с него. Седефът бързо се свива и на устните остават само някакви неприятни петна. Ако кожата на устните е суха, след седефеното червило състоянието им се влошава още повече. Седефът е прах, който се получава от малки перли, вътрешната повърхност на раковини и рибени люспи. Вложен в червилото, той прави текстурата му твърде плътна и не много комфортна. Освен това, нанасянето на такова червило, може да предизвика не много приятното усещане, като че ли по устните има пясък.

В червилото от висок клас всичко е по различен начин – чрез особена обработка седефеният прашец е направен по-дребен, така че червилото остава меко, без усещането за песъчливост, а търсеният визуален ефект се запазва даже след като то вече е “изядено”.

Изборът винаги е строго индивидуален
Изборът на червило не трябва да се диктува от препоръки и впечатления на други хора. Това се отнася както за цвета, така и за качеството. Едно и също червило може да изглежда и да се усеща по различен начин на устните на различни жени. Освен това червилата от една фирма и една линия могат да се отличават по качеството си, тъй като за създаването на оттенъците се използват разнообразни по състав и количество оцветители. Ползването на червилото изисква определени знания и умения. Да се избере типът, консистенцията и особено цветът на червилото, не е толкова лесно. Нужни са и някои умения за това как да се нанася на устните.

Доста противоречиво звучи твърдението, че цветът на червилото не трябва да се избира според модните тенденции. Моден обикновено е даден цветът във всичките му оттенъци, така че да се избере модно червило, което да е и подходящо, не е чак толкова сложно.

За да се избере козметика, трябва преди всичко да се има предвид типа на лицето, но в същото време да се отчита и тоналността на грима и дрехите. Жените с хладен тип външност (тъмни коси и светла кожа, а също светла кожа и светли коси с пепелив отблясък) трябва да търсят вариант сред охрените и розовите оттенъци на бежовото и рубинените оттенъци на червеното. Подхожда им също ярко розов цвят с ягодов оттенък или червило с розово-кафяв оттенък.

На жените с топъл тип външност (светли коси и маслинова кожа или златисто-медни коси и светла кожа с лунички) подхождат червила със светло бежов и шоколадов цвят, с оттенъци на червен мак, керемидено-червени, с розово-прасковени и розово-кайсиеви оттенъци, а също и светлооранжеви.

Изборът на червило зависи още и от това какъв тон преобладава в даден цвят – топъл или студен. Ако оттенъкът е топъл, в него присъстват златисти тонове, ако е хладен – гълъбови. Подбирайки оттенъка на червилото трябва да се има предвид не само типа външност, но и осветлението, където ще се намирате. Ако то е студено (лампи с тип дневна светлина или ясен зимен ден) трябва да се избягват хладните оттенъци на червилото – присъстващият в тях синкав пигмент придава на лицето нездрава бледност. При топло осветление (светлина на камина или свещи) повечето от оттенъците на кафявата и оранжевата гама не изглеждат особено добре. Внимателно отношение изискват също тъмните оттенъци. Те подчертават следите на възрастта по лицето на зрелите жени и направо смазват привлекателността на младите девойки.

Червилото трябва да се съобразява също с формата на устните и цвета на зъбите. Светлите, блестящи оттенъци оптически увеличават устните, а тъмните ги правят да изглеждат по-малки. Ако зъбите не са безупречно бели, по-добре е да се избягват червилата със златисто-червени оттенъци и да се избере червило с хладни тонове.

Червилата с плътна консистенция, с матови и ярки оттенъци, които преди се използваха най-вече за вечерен грим, днес активно се ползват също и в дневния грим, тъй като много добре се задържат на устните. Прозрачните и блестящите червила съдържат по-малко цветен пигмент, но в тях пък има много масла. Те са незаменими във всекидневния грим. Добре известно е правилото: ако очите се гримират ярко, червилото трябва да бъде със спокойни оттенъци, и обратно – лекият грим на очите допуска ярко червило.

Някои правила за нанасяне на грима
Устойчивостта на червилото зависи не само от качеството му, но и от това доколко добре са подготвени устните за грим. В началото трябва да се нанесе овлажняващ крем, който да изглади и омекоти деликатната кожа на устните. След това се нанася неголямо количество основа под грима – на нея червилото ще се задържи по-дълго време. Следва очертаване контура на устните с молив – то е задължително, ако червилото е с наситен цвят, а също ако контурът на устните има нужда от корекция. Моливът трябва да бъде един тон по-тъмен или по-светъл от червилото.

Моливът предпазва от разтичане и размазване на червилото. За да не изпъква прекалено много, той трябва да се тушира леко с гъбичка по посока на вътрешната част на устните. Благодарение на това ясният и отчетлив контур ще изглежда естествено.

Когато устните се оцветяват с четчица, червилото започва да се нанася от средната им част по посока към ъгълчетата. Ако червилото стои доста гъсто, излишъкът може да се махне с леко притискане на салфетка. След това може да се нанесе още един тънък слой. Така червилото ще се задържи по-добре, а цветът ще бъде по-интензивен.

Визуалните ефекти
Ако устните са по-плоски, ще изглеждат по-изпъкнали като контурът им се очертае с тъмен молив, покрият се с тъмно червило с помощта на четка, а в средата се оцветят със светло в същия оттенък или със седефено червило.

Тесните устни се коригират с молив, с който се придава желаната форма без линията да излиза извън ъгълчетата. Нанася се червило с натурален оттенък, попива се със салфетка, леко се напудря и отново се нанася червило. При такава форма на устните не е подходящо да се използва блестящо червило.

За да се промени формата на устни с отпуснати ъгълчета, трябва да се очертае с молив контурът им, леко да се повдигнат ъгълчетата и да се закръгли очертанието на горната устна. В този случай блестящото червило ще бъде точно на мястото си.

Когато устните са набръчкани, трябва да се нанесе основа, да се напудрят и добре да се оцветят с червило, така че то да проникне в дълбочината на гънките на кожата. Моливът за контура се избира по-тъмен от червилото, което трябва да бъде със суха консистенция и спокойни оттенъци. След това устните се попиват със салфетка, напудрят се и отново се нанася червило.

Червилото стои красиво само на гладки и добре поддържани устни
В зоната около устните няма нито потни, нито мастни жлези. Кожата в тази област е нежна и чувствителна, често пресъхва и се пука, бели се и повяхва. Проблемът не е само в липсата на овлажняване. Често на устните не достигат витамини, те могат да пострадат от слънчевите лъчи, силния вятър или студа. Прекалено бледите устни са признак за по-сериозни здравословни проблеми като заболявания на сърдечно-съдовата система или белите дробове.

Устните, за които редовно се полагат грижи, изглеждат нежни, гладки и сочни. Това съвсем не изисква някакви свръхусилия или използване на скъпа козметика. Всекидневното почистване на грима от устните трябва да бъде внимателно, както при свалянето на грима от очите – нежно и без да се разтяга кожата устните се обтриват с памук, напоен с почистващ лосион. Когато се използва скраб или маска за лице, областта около устните се избягва.

Периодичното овлажняване и подхранване също са необходима грижа. Съществува многообразие от кремове и емулсии, които овлажняват, подхранват, изглаждат и даже увеличават обема на устните. В краен случай може да се използва и крем за около очи, тъй като структурата на кожата на устните е идентична с тази на кожата около очите. Кремът за лице не е най-добрият вариант.

Устните се нуждаят от пилинг също толкова, колкото и кожата на лицето. Съществуват специални продукти за устни, в състава на които често са включени микрочастици от прасковени костилки. Подхранваща маска поне веднъж седмично също е необходима.

През зимата не се препоръчва да се използва трайно червило – то изсушава устните, които и без друго са изложени на въздействието на студа. За този сезон са най-подходящи мазните, подхранващи червила. Ако кожата реагира по-силно на вятър и студ, най-подходящо е да се използва балсам, който ще предпази устните от белене и зачервяване. Балсамите без аромат са по-дълготрайни, за разлика от “вкусните”, с аромат на ягода или киви например, които имат свойството да се “изяждат” много бързо.

Животът на червилото е максимум две и половина години. Червилата с натурални оттенъци са по-малотрайни от тези с червени, виолетови или ярко розови тонове. Срокът на годност на червилото с овлажняващи и подхранващи свойства е не повече от година и половина. Ако любимото ви и идеално подхождащо червило започне да дразни устните и да предизвиква белене, време е за раздяла с него даже ако на опаковката пише, че трайността му е още половин година.

Материала подготви: РАДМИЛА ПОПОВА

© Любомир Стойков
Всички права запазени!